5 küsimust mida küsida endalt enne jõuluhullust ja raha eesmärgid 2022 aastaks!
Jõulud on tulemas ja see tähendab tihti ka seda, et järgmise kahe kuu väljaminekud on suuremad, kui meie rahakott seda tegelikult lubaks.
Täna tahaksin Sinuga koos läbi mõelda viis küsimust mida saad endalt küsida, enne kui otsustad, kas panustada raha mõnda uude, eriti ahvatlevasse objekti või mitte.
1. Kas mul on seda tegelikult vaja
Paljud meie ostud lähtuvad hetke emotsioonist või siis võrdleme ennast selle kuvandiga, mis reklaam meile ette annab.
Enne kui ostad järgmise suurema asja, mõtle läbi, kas sul on seda tegelikult ka vaja? Oled Sa päris kindel, et sa tõesti hakkad seda uut kõige võimsamat mikserit kasutama või jõuab see mõne kuuga püsivalt sinna kappi , kus munakeetja, elektriline grill ja võileiva masin juba ees ootavad?
Oluline on, et teed teadlikud otsusesed. Ei, ma ei väida seda, et me ei tohiks osta vahel ka neid asju, mida me lihtsalt tahame, aga tähtis on osata nendel valikutel vahet teha.
2. Kas mul on selle asja jaoks raha?
Ei ole vahet, kas planeeritud ost nõuab palju või vähe raha. Kui see raha on vajalik näiteks hoopis selleks, et kommunaalid saaksid makstud või et koguda raha oma hädaolukorra puhvrisse, siis võib ka väike summa olla valesti kasutatud.
Eriti lihtsalt viivad siin libedale teele järelmaksud, mis tunduvad just nagu lihtne tee: ostan uue ja ägedama kaameraga telefoni ja maksan iga kuu ainult 25,00 UR-i. Aga kui see nii lihtne on, siis miks ei ole Sa suutnud viimaste kuude jooksul seda sama summat iga kuiselt säästa ja kõrvale panna?
Raha kulutades mõtle läbi oma tegelikud eelarve võimalused ning panusta energiat sellele, et suudad püsida Sinu jaoks majanduslikult sobivates raamides.
3. Millele ma saaksin kulutada /kasutaksin selle raha, kui ma seda ei ostaks?
Enamusel meist on igakuisele pere-eelarvele etteantud kindlad piirid. Kui otsustate kulutada raha mõne asja ostmiseks, siis tähendab see samaaegselt ka seda, et olete valinud midagi, mille jaoks enam raha ei jätku. Olgu see siis kas või säästude tekitamine. Enne ostu sooritamist mõtle läbi, kuidas see ost sinu üldist raha majapidamist mõjutab ja kui pikaajaline see mõjutus on. Kui oled otsustanud endale soetada mängukonsooli kolme aastase järelmaksuga, siis pead olema kindel, et suudad tagasimakse summat tasuda igakuiselt järgmise 36 kuu jooksul ja samaaegselt jääb alles vähem raha, mida planeerida teiste eesmärkide jaoks – näiteks investeerimise alustamise jaoks.
4. Mitu minu töötundi on see asi väärt?
Kui Sa oled otsustanud endale lubada jõuludeks uue espresso masina – mitu tundi Sa peaksid sa siis tööd tegema selleks, et see palk välja teenida, mis on vajalik selle uue masina ostmiseks? Kui oled otsustanud osta selle masina järelmaksuga, siis võta arvutuse aluseks see hind, mille maksad koos järelmaksuga. Kas see masin on Sulle seda vaeva väärt? Kui palju raha sa praegu igakuiselt suudad kõrvale panna ja säästa? Mitu kuud sa peaksid säästma selleks, et suudaksid selle masina osta? Kas see on sulle seda väärt. Selliselt arvutades nihkuvad asjade väärtused palju selgemini paika. Ära lase ennast hullutada sellest, et näiliselt on kaup odav või siis kuumakse madal.
5. Kas mulle piisab nendest asjadest, mis mul juba on?
Tihti asendavad meie ostetud esemed midagi, mis meil juba olemas on. Uued asjad on lihtsalt nutikamad, ilusamad, moodsamad jne. Loomulikult on vaja asendada need asjad, mis enam ei tööta – kui külmakapp on katki, siis on vaja see ka asendada. Aga paljudel juhtudel langetatakse ostuotsus pigem lähtuvalt sellest, mis tundub ägedam.
Enne ostu mõtle läbi, kuidas täidavad Sinu praegused asjad seda ülesannet, mis sellel uuel asjal on. Kas see raha, mis Sa sinna alla panustad, on väärt seda võimekuse paranemist, mis uue asja soetamine sulle annaks?
Comments